Сигнал № 0003763 / 04.04.2023
Статус: получил отговор

Cитуация с бездомни животни във Варна

ПОДРОБНО ОПИСАНИЕ
Уважеми г-н/г-жо,
На основание на ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА ЖИВОТНИТЕ
В сила от 31.01.2008 г.,
Искам да сигнализирам за неспазването на програма за овладяване на популация на безстопанствените кучета в град Варна и необходимост от програма за кастрация на безстопанственни котки.
Съгласно Чл. 40а. (Нов - ДВ, бр. 34 от 2016 г.) (1) Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България, трябва да бъде извършвана масова кастрация на животните, регистрацията им, микрочипиране и ваксиниране.
Наблюдава се драстично увеличаване на броя на некастрирани безстопанственни животни без ушна марка, не преминали чрез регламентирани процедури.
Съгласно Чл. 43. (1) Кметовете и организациите за защита на животните, които стопанисват приюти:
4. осигуряват свободен достъп на гражданите в приюта;
5. създават условия за обществен контрол;
6. осигуряват възможност за връзка с приюта.
Управителят на приюта ограничава свободен достъп до животните и посещението на приюта, възможности за общественния контрол, като ограничава посещението от доброволци. Свободен достъп остава само на хартия - посещението е възможно само с предварително записване, очакване и неясен резултат, тъй като посещението може да не бъде одобрено.
Разминава се и информацията в уебсайта на приюта и действителната - според сайта, всеки желаещ може да стане доброволец, но като факт е отсъствие на тази възможност. При обаждане по телефон отговорът винаги е един е същ - нямаме нужда от доброволци.
Също така, нарушена е възможност от осиновяването на кучето от приюта, тъй като е невъзможно предварително запознаването с кучето.
Няма достъпна информация, дали всички настанени кучета в приют са кастрирани и здрави, което е важно за потенциални осиновители. Няма и пълна визуализация в уебсайта - могат да бъдат видяни само част от кучета, като и няма информация за навършена приблизителна възраст, пол, характер и извършени медицински дейности.
Според приета програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Варна за периода 2021 г.- 2025, на лице са следващите проблеми:
1. Според приета програма, трябва да се организира взаимодействие между Община и НПО за постигане на по-голям резултат. Като е описано в програма, се очакват съвместни проекти по кастрации, обезпаразитяване и т.н, също така, това действие е финансирано, съгласно чл. 40 буква «б» от ЗЗЖ.
Не присъства в обществен достъп информация за това, с кои организации взаимодейства община Варна?
Всичките регистрирани в община Варна организации са с много голям брой животни и с недостатъчно финансиране да окажат пълноценна помощ в кастрации и настаняването на животни за лечение.
Не по-малко важен е. Чл. 56. от ЗЗЖ, (1) В случаите на увеличена популация от безстопанствени котки се прилагат разпоредбите на чл. 40 - 47, чл. 51, 52 и чл. 54.
Кастрацията на безстопанственни котки на територията на община Варна се осъществява изключително и само от организации и доброволци, които не са финансирани нито от държавния, нито от общинския бюджет. Преброяването показва, че увеличаването на броя на бездомни котки нараства (около 20 000 котки), което поставя Варна пред рискове от разпространението на заболявания, пренасяни от безстопанствените котки, а също така се явява нехуманно деяние, противоречащо на закона. Тази грозна гледка - хиляди болни и необгрижени животни - никак не помага във формирането на имиджа на европейски курортен град за Варна.
Дали са планирани мерки за решение на този проблем, поставящ под заплаха здравето и живота на хората и животни?
С уважение,
Елена Сапожникова
Прикачени файлове
Няма прикачени файлове.
Детайли
Код на сигнала : SN:605469ZM-NC
Последователи: 0
Статус: получил отговор
НПО - желаещи да съдействат: Няма
Съдействащи НПО: Няма
Медийно отразен: Не
Отговори
04.04.2023
Община Варна- район "Одесос"
HelpBook.info - Cитуация с бездомни животни във Варна...
Вх.№ СИГ23001563ОД/04.04.2023
07.04.2023
Община Варна- район "Одесос"
СИГ23001563ОД_001ОД.pdf
 

Коментари
Няма коментари