Сигнал № 0002890 / 06.04.2022
Статус: получил отговор

Спирка на метрото или метростанция?!

ПОДРОБНО ОПИСАНИЕ
Пиша с прискърбие във време, когато мнозина българи буквално са разпокъсани от страхове за своето здраве или сигурност, а аз се опитвам да Ви занимавам със страховете на малцина обичащи своя език и страна. Тук не става въпрос за оцеляване на индивида, а на нацията като цяло, затова пиша тези редове възмущавайки се не от пренебрежението на словесното ни богатство, а от непознаването ни на основни български думи, може би намирайки ги за остарели или най-вече овехтели.

Метрото, тази блажена приумица, даваща ни възможно да прекосим града само за няколко минути. В това подарено време наслаждавайки е на хубава книга, музика, гледайки букета от хора замислено чакащи своята спирка, ние слушаме отнесено високоговорителя на влака, мяркайки електронните табла в него. Така и днес, возейки се в метрото за пореден път, гледам през тъмния прозорец, чувам от високоговорителя: "Следваща станция Дружба.". Замислих се... Засрамих се... Станция! Нима отивам на някой курорт, или може би се намирам с руското метро! Тази хубава дума "спирка" е чисто българска и нас не ни интересува, че "станция" е от латински произход, или че я използват в някои европейски езици, както и в руския. Думата "спирка" е измислена от транспортното министерство, за което е получило благодарствено писмо лично от Александър Теодоров-Балан. Този Балан който е бил първият ректор Софийският университет и на когото Вие посвестихте цяла спирка точно между спирките "Александър Малинов" и "Бизнес парк". Точно този Балан, който в благодарственото писмо описва с доволство как думата "спирка" изразява абсолютно точно действието което се извършва там.

Въпросът ми е защо изменихте на приноса на транспортното министерство заменяйки тази българска дума "спирка" с безличната "станция"?

Нека да припомня, че езикът е един от най-стабилните крепители на самобитността ни, а в момента родната ни реч е застрашена от опростачване и от обезценяване. Езикът ни е основен пазител на националното. Нима се срамуваме, че сме българи?

П.П.:
В прикачения doc файл са приложени примери, взети от материали от български медии и от официално прессъобщение на Столична община, в които се вижда правилната употреба на думата “спирка“.
Прикачени файлове
Детайли
Код на сигнала : SN:482016KQ-NC
Насочен към: Столична община
Последователи: 0
Статус: получил отговор
НПО - желаещи да съдействат: Няма
Съдействащи НПО: Няма
Медийно отразен: Не
Отговори
28.04.2022
Столична община
SN:482016KQ-NC
изходящ документ
10.05.2023
citizen
запитване към СО
Столична община отнесла ли е въпроса към СОС?
Коментари
Няма коментари