Сигнал № 0000110 / 11.03.2018
Статус: Изпратен повторно

Относно Ваш отговор на мой сигнал

ПОДРОБНО ОПИСАНИЕ
Уважаеми Г-н Директор на Дирекция "Защита на потребителите при продажби от разстояние",

Във връзка с Ваш отговор с изх. № Ц-03-9545/06.02.2018г. на мой сигнал с вх. № Ц-03-9545/12.12.2017г. бих искал да уточня, че данните и процедурите, който сте описали в отговора си към мен са верни и правилни, но не съответстват на същността на сигнала, който Ви изпратих. Като обосновка на сигнала аз уточних, че уязвимостта на цялата рекламна схема се основава на реклама показана на потребителя, когато той разглежда произволен сайт. Очевидно такава реклама включва вградена програмна функционалност, която автоматично симулира всички стъпки за съгласие на потребителя, които той би трябвало да види и каквито наистина се показват на мобилната страница на злонамерената фирма. На база на тази обосновка аз Ви сигнализирах да убедите мобилните оператори да защитят потребителите си, а именно, да въведат възможност на техните софтуерни системи след сигнал от потребителя такива злонамерени плащания да бъдат отказвани от администратори и да не бъдат начислявани към сметката на потребителя. При множество сигнали за дадена фирма съответният мобилен оператор може да прекрати достъпа ѝ до мобилни плащания чрез СМС, като по този начин предотврати по-нататъшни злоупотреби с други потребители. Така потребителите ще бъдат защитени от бремето да търсят административни начини да си върнат средствата, а КЗП ще получава значително по-малко сигнали, свързани с подобни казуси. Сигурен съм, че много от потребителите дори не знаят как могат да си върнат средствата, които им биват начислени по такава схема, съответно ги губят.
Такова разширение на софтуерните системи на мобилните оператори е възможно и силно препоръчително от гледна точка на крайния потребител. А КЗП е институцията, която може да го наложи.
Благодаря.

С Уважение,
Любомир Асенов
Прикачени файлове
Няма прикачени файлове.
Детайли
Код на сигнала : SN:855841MY-NC
Последователи: 2
Статус: Повторно изпратен до Комисия за защита на потребителите - с искане за информация за движението по сигнала
НПО - желаещи да съдействат: Няма
Съдействащи НПО: Няма
Медийно отразен: Не
Отговори
Няма отговори
Коментари

lassenov ( преди 6 години )

Схемата на такава реклама се базира на платформата на Гугъл за автоматизирана реклама. Тя работи по следния начин. Гугъл предоставя автоматизирана програмна платформа на фирми, който искат да рекламират. Същата платформа се използва и от фирми, който предоставят място на своя сайт за показване на реклама - рекламно каре. След абонирането на рекламодателите и рекламополучателите схемата започва да работи автоматизирано без човешка намеса. Рекламите, който се показват на сайтовете на рекламополучателите се определят автоматизирано на момента от Гугъл на случаен признак по зададени тематични критерии. Така рекламата на нашата злонамерена фирма horolbg.com може да бъде показана на десетки сайтове рекалмополучатели, но не всяко посещение ще покаже точно нея. Това е слабото място на схемата, което са експлоатирали авторите на рекламата, защото е много трудно да се възпроизведе сценарият и да се докаже, че потребителят наистина е бил ужилен точно на този сайт и точно от тази реклама. От своя страна самата реклама представлява програма, която може да установи, че бива показвана на мобилен телефон. Тук изглежда има и уязвимост на мобилните операционни системи, която рекламата експлоатира, като директно абонира потребителя през неговата мобилна сметка без да го уведоми и поиска съгласието му, което е неправомерно. Иначе на сайта на фирмата цялата функционалност работи коректно и на компютър и на мобилен телефон, както са установили от КЗП в отговора си до мен. По този начин КЗП не може да докаже неправомерното поведение на рекламата, защото сценарият е невъзпроизводим, а злонамерената фирма си тегли пари от сметките на потребителите, защото няма кой да я спре. Тук идва ролята на мобилните оператори - те могат да блокират такива начисления по сметките на потребителите, след като са надлежно уведомени и при изрично заявление на потребителя, подобно на блокирането на загубена банкова карта от банката. В цялата схема мобилният оператор е 4-та страна, която отново чрез програмна платформа предоставя възможност за автоматизирано начисляване на плащания към сметките на абонатите си. Така се получава доста сложна схема от 4 фирми между които е потребителят. Чрез комбинация от много недостатъци в платформите на фирмите потребителят бива ощетен.
1 - 1 от 1